FORSIDENYHEDERUDDANNELSEKULTURNAH OdenseBUTIKDGH OdenseKONTAKT

Det Grønlandske Hus i Odense

Det nuværende Grønlandske Hus i Odense danner bro mellem Grønland og Danmark. Huset har eksisteret i mere end 30 år, og er et af fire grønlandske huse i Danmark. Grundlaget for huset bygger på et samarbejde mellem Grønlands Hjemmestyre, Odense Kommune og Fyns Amt.

Vejledningscenter
Huset er vejledningscenter og base for grønlandske studerende. I huset er der uddannelsesvejledere, en kollegieafdeling for nye studerende og de studerendes forening har kontor og aktiviteter i huset.

Socialrådgivning
Husets socialmedarbejdere giver råd og støtte til grønlændere, hvor det er nødvendigt, yder bistand til kommuner m.m., ligesom de er engageret i projekter for grønlændere i Danmark.

Rådgivningskontorer i Vejle og Esbjerg
Huset har endvidere oprettet decentrale rådgivningskontorer i Vejle og Esbjerg. Huset udbreder kendskabet til Grønland og grønlandsk kultur gennem kulturelle arrangementer, foredrag, og samarbejde
med andre kulturinstitutioner.

Café, netværksgrupper, foreningsarbejde m.m.m.
Det Grønlandske Hus i Odense rummer desuden en række andre aktiviteter som café, kor, dans, grønlandskundervisning, netværksgrupper, foreningsarbejde.

Sidste nyt

spot 5 jpg  

Kulturnatten 2010

Læs mere ...
spot 5 jpg  

UDDANNELSE

Læs mere ...
  

NAH Odense

Læs mere ...
spot 3 jpg  

KULTUR

Læs mere ...
  

Kulturnat 2009

Læs mere ...

SØG